Skip to content

Schedule for Music Performance Week Released

Instrumental band performing on stage

Final exams mean more than papers and written exams in Humber's music department.

Finals mean Performance Week.

Open to the public and free of charge, these performances are the culmination of hours and hours of hard work and practice, showcasing each student's talent and love of music. Come down to see a concert or stay for the whole day - it'll be music to your ears!

TUESDAY, NOVEMBER 25 - AUDITORIUM
9:00 
A.Kay Brass Choir
MSB 2500 0LA
9:40 
 
M. Brubeck Jazz Ensemble
MSB 2529 0LA
10:20 
 
R. Wolkstein Chamber String Ensemble 
MSB 2529 0LJ
11:00 
D. Jurecka Gypsy Jazz
MSB 2519 0LI
Adjudicators 
9:00-11:40
GORD SHEARD 
BRAD KLUMP
11:40 
A.Panacci Fusion Ensemble
MSB 2521 0LD
12:20 
T. Zorzi Fusion Jazz Ensemble
MSB 2519 0LC
1:00 
E. d’Eon Country Ensemble
MSB 2521 0LH
1:40 
G. Sheard Yellowjackets
MSB 2519 0LD
Adjudicators 
11:40-2:20
AL KAY
MIKE DOWNES
2:20 
B. Cassidy Hotfoot Orchestra
MSB 2519 0LF
3:00
C. Barrett Soul Nation
MSB 2515 0LC
3:40
M.Kelso Groove Merchants
MSB 2515 0LB
Adjudicators 
2:20-4:20
LISA MARTINELLI
WILL JARVIS
4:20 
W. Jarvis Rhythm&Soul 
MSB 2515 0LA
5:00 
P. LaBarbera Contemporary Jazz Workshop
MSB 2519 0LG
5:40
P. LaBarbera Coltrane Tribute
MSB 2529 0LI
Adjudicators 
4:20-6:20
BRIAN DICKINSON
NANCY WALKER
WEDNESDAY, NOVEMBER 26 - AUDITORIUM
9:00 
S.Mancuso World Drumming
MSB 2539 0LA
9:40 
W.Abdulhamid World Jazz Lab
MSB 2517 0LA
10:20 
A. Kay Reading Big Band
MSB 2509 0LA
Adjudicators 
9:00am-11:00
MARK KELSO
BRAD KLUMP
11:00 
R. Naimpally World Jazz Lab
MSB 2519 0LK
11:40 
J. Gray Indo Jazz Collective
MSB 2529 0LK
12:20 
G. Sheard Brazilian Workshop
MSB 2519 0LA
Adjudicators 
11:00-3:00
KIRK MACDONALD
PAT LABARBERA
BREADTH ELECTIVE
1:35 - 4:15
4:20 
L. Deniz Contemporary Latin Jazz Workshop
MSB 2523 0LB
5:00 
R. Bulger Guitar Ensemble
MSB 2521 0LE
5:40 
K. Ratcliffe Guitar Ensemble
MSB 2521 0LB
6:20 
N. Hiltz Guitar Ensemble
MSB 2521 0LA
Adjudicators 
4:20-6:20
ALEX DEAN 
TED QUINLAN
THURSDAY, NOVEMBER 27 - AUDITORIUM
9:00 
A. Ballantyne WW Doubling Ensemble
MSB 2537 0LB
9:40 
M. Promane Advanc. WW Doubling Ensemble
MSB 2537 0LA
10:20 
D.Sinclaire A Cappella Ensemble
MSB 2529 0LD
11:00 
B.Klump Gospel Choir
MSB 2535 0LA
Adjudicators 
9:00-11:40
ALEX DEAN 
PAT LABARBERA
11:40 
D. Sinclaire Vocal Jazz Workshop
MSB 2523 0LC
12:20 
L.Martinelli Jazz Choral Ensemble
MSB 2531 0LA
1:00 
S.Gunn Vocal Jazz Ensemble
MSB 2521 0LC
1:40 
S.Dahlen Singer Workshop
MSB 2523 0LA
Adjudicators 
11:40-2:20
SHANNON GUNN
LISA MARTINELLI
2:20 
A.Dean Enriched Jazz Workshop
MSB 2529 0LC
3:00 
N.Walker Jazz Workshop
MSB 2519 0LB
3:40 
D. Occhipinti Chamber Ensemble
MSB 2529 0LH
Adjudicators 
2:20-4:20
BRIAN DICKINSON 
AL KAY
4:20 
R. Botos Keyboard Ensemble
MSB 2529 0LE
5:00 
H. Duran Latin Workshop
MSB 2523 0LF
5:40 
H. Duran Latin Ensemble
MSB 2519 0LJ
6:20 
A.Dean Saxophone Quartets A&B
MSB 2529 0LB
Adjudicators 
4:20-6:20
KIRK MACDONALD 
SHIRANTHA BEDDAGE
FRIDAY, NOVEMBER 28 - AUDITORIUM
BREADTH ELECTIVE
8:00 - 10:45
11:00 
J. MacLeod Jazz Workshop
MSB 2519 0LL
11:40 
N. Walker Avant-garde Jazz Ensemble
MSB 2529 0LG
12:20 
K. MacDonald Advanced Jazz
MSB 2519 0LH
Adjudicators 
11:00-1:00
GORD SHEARD
MIKE DOWNES
1:00 
K.Overs Enriched Jazz Workshop
MSB 2523 0LD
1:40 
T. Quinlan Enriched Jazz Workshop
MSB 2529 0LL
2:20 
M. Downes Enriched Ensemble
MSB 2519 0LE
Adjudicators 
1:00-3:00
MARK KELSO
SHIRANTHA BEDDAGE
3:00 
B.Dickinson Enriched Jazz
MSB 2529 0LF
3:40 
S. Beddage Big Band
MSB 2507 0LA
4:20 
M. Promane HSJE
MSB 2505 0LA
Adjudicators 
3:40-5:00
TED QUINLAN
KIERAN OVERS